Vážení zákazníci, na našom e-shope prebiehajú zľavy až 50% na príslušenstvo. Akcia je platná do vypredania zásob.

iPad Air 2020 vs. iPad Pro

Ak ste si začiatkom roka kúpili nový iPad Pro, ktorý je vybavený výkonným procesorom A12Z a novým skenerom LiDAR, môžete byť z príchodu nového iPadu Air, ktorý sa vyznačuje novším procesorom a úplne novým vzhľadom, frustrovaní.

iPad Pro 2020 a iPad Air 2020 sú si veľmi podobné, výkon a funkcie sa líšia iba v detailoch. Ak sa však pozriete bližšie, nájdete rozdiely.
Posledná generácia iPadu Air bola jedným z najpopulárnejších iPadov a vždy bola na vrchole predajných zoznamov. Pri aktualizácii v roku 2019 nás však prekvapilo, že Apple stále používal starý dizajn so širokým rámom a tlačidlom Touch ID. Spoločnosť Apple to napravila novým iPadom Air, ktorý bol predstavený v septembri 2020. Na prvý pohľad vyzerá ako moderný 11-palcový iPad Pro.

Pri kúpe nového iPadu je teraz otázkou, či zvoliť iPad Pro alebo iPad Air 4? Tieto dve zariadenia majú teraz oveľa viac spoločného.Cena

WiFi verzia iPadu Air začína na 579 GBP / 630 € za 64 GB model. K dispozícii je tiež 256 GB model za 729 libier / 793 €. Apple si za cellular verzie účtuje 709 libier / 771 € alebo 859 libier / 934 €.

Existujú dva modely iPad Pro: jeden s 11-palcovou obrazovkou a druhý s 12,9-palcovou obrazovkou. Apple ponúka iPad Pro s kapacitami 128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB. Ceny začínajú na 769 GBP / 836 € a stúpajú až k 1 469 GBP / 1 598 €.

Dizajn a farby

S príchodom iPadu Air v roku 2020 sa Apple lúči so zakriveným dizajnom, ktorý charakterizuje iPady v posledných rokoch. iPad Air si požičiava od iPad Pro svoj dizajn, ktorý bol prvýkrát predstavený v roku 2018. Má jasné kovové hrany a menej kriviek ako staršie iPady. Displej vyzerá takmer bez okrajov a oveľa modernejšie.

Výsledkom je, že nový iPad Air vyzerá zmätočne podobne ako iPad Pro s rovnakým tenkým a tenkým dizajnom.

IPad Air je k dispozícii v iných farbách ako sivá alebo strieborná v modeloch iPad Pro. IPad Air môžete dostať v ružovo zlatom, zelenom a nebeskomodrom. Samozrejmosťou sú zodpovedajúce ochranné kryty v doplnkových farbách: Deep Navy, Cypress Green a Citrus Pink – okrem čiernej a bielej.

Vďaka menším rámčekom dokázal Apple zväčšiť displej iPadu Air o 0,4in pri zachovaní takmer identických rozmerov. Nový model je o niečo ľahší a kompaktnejší.

Domovské tlačidlo zmizlo tiež spredu, senzor Touch ID sa presunul do tlačidla v hornej časti.A14

Ktorý je rýchlejší?

Vďaka novému bionickému čipu A14 má iPadAir modernejší 5nm procesor. To by malo zabezpečiť vyšší výkon a nižšiu spotrebu energie.

Ak porovnáte rozmery 10,9-palcového iPadu Air a 11-palcového iPadu Pro, môžete byť prekvapení: výška a šírka dvoch iPadov sú skutočne identické.

Avšak s hĺbkou 6,1 mm je iPad Air nepostrehnuteľne hrubší ako 5,9 mm slim Pro.

Na druhej strane je Air ľahší a ako Wi-Fi model váži o 458 gramov menej ako 471 gramov Pro. (Verzie LTE sú tiež o dva gramy ťažšie.)

Iba iPad Pro je k dispozícii ako verzia s uhlopriečkou 12,9 palca. Táto veľkosť obrazovky je obzvlášť zaujímavá pre profesionálnych používateľov, ktorí pracujú s niekoľkými oknami alebo veľkými tabuľkami a grafikou. Väčšia obrazovka je veľmi príjemná aj v režime na šírku, napríklad pri používaní klávesnice.

Ak sa pozriete na údaje o výkone iPad Pro a iPad Air 3, bol iPad Pro ďaleko pred predchádzajúcim modelom, najmä v teste s viacerými procesormi: V teste CPU s Geekbench dosiahol iPad Air 3 z roku 2019 jediný výsledok testu CPU bol 1112, v teste s viacerými procesormi dosiahol 2868. S nárastom o 40 percent očakávame, že za nový model uvidíme asi 4000 bodov.

IPad Pro by bol stále vpredu s 1i114/4606 bodmi. IPad Pro môže byť o niečo rýchlejší, ale kým sa v novej generácii nedočkáme nového modelu A14X (alebo A14Z), nebude to až taký výrazný rozdiel.

Možno ešte dôležitejší je nový neurónový modul, ktorý urýchľuje určité výpočtové úlohy, a rýchlejšia grafická karta.

Uvidí sa, či nový procesor v Air ponúkne vyšší výkon ako procesor A12Z v iPade Pro. Je isté, že iPad Air sa stal vážnou alternatívou pre používateľov s náročnými oblasťami použitia.

touch id

Touch ID

Spoločnosť Apple prekvapivo zachovala dotykové tlačidlo pre iPad Air – presunula ho z tlačidla Domov do vypínača – čím ušetrila Face ID pre iPad Pro. Pravdepodobne to bolo urobené z nákladových dôvodov, aj keď to tiež slúži ako kľúčový rozdiel medzi dvoma iPadmi.

Toto je dobré riešenie a pravdepodobne spôsobí, že sa iPad Air stane obľúbenou voľbou pre každého, kto nie je fanúšikom Face ID. Väčšina ľudí, ktorí nemajú radi Face ID, sa však v skutočnosti nepáči chýbajúce tlačidlo Domovská stránka, čo bude pre nový iPad stále problém.

Face ID má svoje výhody. Považuje sa za bezpečnejšie, pretože skenery odtlačkov prstov sa dajú ľahšie prekabátiť. Akékoľvek zariadenie je však rovnako bezpečné ako váš kód PIN, ktorý má prednosť pred Face ID alebo Touch ID.

To, či je pre vás Face ID alebo Touch ID to pravé, je pravdepodobne osobné rozhodnutie. Ako sme už spomenuli vyššie, hlavná frustrácia týkajúca sa Face ID na zariadeniach iPhone a iPad Pro bola vždy spojená s tým, že tu nebolo žiadne tlačidlo Domov. Touch ID je praktický spôsob odomknutia zariadenia a jeho presunutie do vypínača je skvelý nápad – zbožňovali by sme iPhone, ktorý by túto funkciu ponúkal.


velkosť

Velkosť

Ak porovnáte rozmery 10,9-palcového iPadu Air a 11-palcového iPadu Pro, budete možno prekvapení. Výška a šírka týchto dvoch iPadov sú v skutočnosti identické.

Avšak s hĺbkou 6,1 mm je iPad Air nepostrehnuteľne hrubší ako 5,9 mm slim Pro.

Na druhej strane je Air ľahší a ako Wi-Fi model váži o 458 gramov menej ako 471 gramový iPad Pro. (Verzie LTE sú o dva gramy ťažšie.)

Iba iPad Pro je k dispozícii ako verzia s uhlopriečkou 12,9 palca. Táto veľkosť obrazovky je obzvlášť zaujímavá pre profesionálnych používateľov, ktorí pracujú s niekoľkými oknami alebo veľkými tabuľkami a grafikou. Väčšia obrazovka je veľmi príjemná aj v režime na šírku, napríklad pri používaní klávesnice


Displej

Keď už hovoríme o displeji, na displeji s uhlopriečkou 11 palcov (2 388 × 1 668 pixelov) je displej iPadu Pro o niečo väčší ako 10,9-palcový displej iPadu (2 360 × 1 640 pixelov), rozdiel je však iba pár pixelov.

Mimochodom, obidve, merané ako obdĺžnik, majú 27,96 cm vs. 27,9 cm.

V technológii displeja sú malé rozdiely: Apple dal obom zariadeniam takzvaný laminovaný displej s antireflexnou vrstvou, ktorý nielen lepšie vyzerá, ale znamená aj menej odrazov. (Odrazivosť pre oba displeje je podľa Apple 1,8%).

Je to vôbec prvýkrát, čo Apple do iPadu Air nainštaloval Liquid Retina Display. K dispozícii je tiež antireflexná vrstva.

Na rozdiel od lacného 10,2-palcového iPadu ponúkajú tieto iPady aj technológiu True Tone: Táto technológia automaticky prispôsobuje zobrazenie na obrazovke okolitému svetlu.

Podporujú tiež farebný priestor P3. Posledná menovaná predstavuje väčší farebný priestor ako sRGB a podporujú ju aj novšie fotoaparáty iPhone.

Jas je pre Air 500 nitov, zatiaľ čo iPad Pro podľa dátového listu vytvára 600 nitov.

Pre iPad Pro je vyhradená technológia ProMotion – displej automaticky upravuje svoju obnovovaciu frekvenciu. To by malo mať výhody pri používaní Apple Pencil, ale dojem z obrazu je tiež príjemnejší pri prechádzaní webovými stránkami.

rozhrania

Rozhrania

Prvýkrát sa iPad Air pridáva k iPadu Pro, ktorý ponúka rozhranie USB-C ako Lightning. To by malo desaťkrát zvýšiť rýchlosť prenosu dát a bude to užitočné pri prenose fotografií a videí z externého zariadenia.

Oba iPady majú Smart Connector a je ich teda možné spárovať s klávesnicou Apple. Nejde o novú klávesnicu, ale o Smart Keyboard Folio alebo klávesnicu Magic Keyboard.

IPad Air je vôbec prvýkrát kompatibilný s druhou generáciou Apple Pencil. Rovnako ako v prípade iPadu Pro, aj ceruzku Apple Pencil je možné magneticky pripevniť na bočnú stranu iPadu Air a nabíjať.

Apple Pencil druhej generácie si môžete zakúpiť TU.


kapacita

Kapacita

Pre iPad Air sú k dispozícii iba dve konfigurácie úložiska. Verzia WiFi prichádza s 64 GB a s 256 GB.

Na druhej strane Apple ponúka iPad Pro s kapacitami 128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB.

Rôzne možnosti úložiska tieto dva modely od seba očividne odlišujú. Ak niekto potrebuje viac ako 256 GB úložiska, musí si zvoliť iPad Pro. Základná verzia iPadu Air ponúka iba 64 GB pamäte, čo je pre náročných používateľov málo.


fotoaparáty

Fotoaparáty

Hlavný fotoaparát oboch iPadov je identický, jedná sa o 12 megapixlové fotoaparáty s clonou f 1,8 – v porovnaní s iPadom Air 3 dobrý krok vpred.

HDR a panoramatické fotografie sú možné, ale blesk True Tone ponúka iba verzia Pro.

Je to tiež iba Pro, ktorý ponúka ultra širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 10 megapixelov, ktorý považujeme za obzvlášť užitočný pre videá.

Senzor lidar je vyhradený aj pre profesionálnych používateľov.

Fotoaparát FaceTime iPadu Air ponúka rovnaké rozlíšenie ako fotoaparát TrueDepth iPadu Pro, avšak iba Pro ponúka funkcie ako portrétne svetlo a portrétový režim.

Zákazníci spoločnosti Air sa tiež musia zaobísť bez Animoji a Memoji – napriek tomu, že by sa to zákazníkom spoločnosti Air asi lepšie hodilo ako profesionálnemu používateľovi iPadu Pro.

Nový fotoaparát iPadu Air však vykukuje z krytu, takže už nebude možné položiť iPad rovno na zadnú stranu.Reproduktory

Počet reproduktorov na iPade Air je obmedzený na dva, zatiaľ čo modely Pro ponúkajú štyri, čo by malo zabezpečiť vyváženejší zvuk.

Podpora siete

Obidve zariadenia sú k dispozícii ako verzia LTE a podporujú najnovšie štandardy WLAN. Nie sú tu žiadne rozdiely, podľa Apple by malo byť LTE o 60 percent rýchlejšie ako Air

Životnosť batérie

Podľa spoločnosti Apple oba iPady podporujú až 10 hodín surfovania po webe, ale rôzne CPU by mali umožňovať inú výdrž batérie.


zdroj: www.macworld.co.uk