Vážení zákazníci, na našom e-shope prebiehajú zľavy až 50% na príslušenstvo. Akcia je platná do vypredania zásob.

Apple iPad Pro 2021: Všetko, čo vieme o pripravovanom tablete Apple Pro pre pokročilých používateľov

Apple iPad je nepochybne jedným z najlepších tabletov, ktoré si môžete kúpiť. Napriek globálnemu poklesu dopytu po tabletoch je po rôznych odrodách iPadu vysoký dopyt vďaka ich jedinečnej ponuke výkonných schopností a prenosnosti. IPad Pro ide o krok vpred s masívnym displejom, niekoľkými fotoaparátmi na zadnej strane, špičkovým výkonom a klávesnicou Apple Magic, vďaka ktorej budete chcieť vymeniť svoj notebook. Spoločnosť Apple ohlásila iPad Pro v marci minulého roka a najnovšie modely pre rok 2021 majú prísť veľmi skoro .

Spoločnosť Apple odviedla dobrú prácu, keď sa snažila zmierniť prípadné úniky týkajúce sa modelov iPad Pro 2021 a väčšinu podrobností sa ešte musíme naučiť. Posledné fámy a správy však upozorňujú na niektoré z potenciálnych funkcií, ktoré majú nové modely iPad Pro obsahovať. Očakáva sa, že iPad 2021 bude mať vylepšený Mini LED displej, výkon porovnateľný s notebookmi Apple M1 MacBook a vylepšenia ako tenšie rámčeky displeja a port USB-C aktualizovaný s podporou Thunderbolt .

V tomto článku sú uvedené všetky fámy a dôveryhodné informácie zo správ o Apple iPad Pro, ktorý má byť uvedený na trh v roku 2021.

Apple iPad Pro 2021: Dátum vydania

Ako som už spomenul vyššie, spoločnosť Apple uviedla modely iPad Pro 2020 na trh v marci minulého roka. Pretože sme už po marci 2021, je dosť bezpečné uhádnuť, že Apple čoskoro oznámi modely 2021. Niektoré prvotné fámy poukazovali na uvedenie na trh 23. marca , avšak nedostatok oficiálneho oznámenia spoločnosti Apple sa ukázal ako nesprávny. Bloomberg nedávno informoval, že iPad Pro bude uvedený na trh v apríli . Avšak, Bloomberg neuviedlo presný dátum, kedy Apple uvádza na trh tieto nové iPady.

Najnovšie informácie o tejto záležitosti pochádzajú z Nikkei Asia,  ktorá uvádza, že Apple mohol byť prinútený posunúť vydanie na neskôr. Je to z dôvodu globálneho nedostatku čipov , ktorý oneskoril dodanie niektorých kľúčových komponentov iPad a MacBook. Konkrétne pre iPad je hlavnou prekážkou nedostatok komponentov pre nové Mini LED displeje, u ktorých sa očakáva debut s novým iPadom Pro.

V samostatnej správe , Bloomberg sa potvrdzujú tieto problémy, že Apple čelí pri včasné dodanie nových displejov pre iPad Pro. Správa potvrdzuje, že napriek týmto výzvam spoločnosť Apple uvedie nový iPad Pro na trh neskôr v mesiaci apríl, aj keď skutočné jednotky sa začnú dodávať budúci mesiac alebo neskôr.

Krátko po virtuálnom asistentovi spoločnosti Apple, Siri dráždil ďalšie podujatie spoločnosti Apple , spoločnosť potvrdila, že organizuje svoju jarnú akciu uvedenú na trh 20. apríla o 10:00 PDT. Názov udalosti naznačuje, že Apple môže uviesť na trh nielen iPad Pro. Medzi produkty, ktoré sa na podujatí údajne uvedú, patrí nový iMac poháňaný čipom Apple M1, nová Apple TV s podporou 120 Hz , AirTags a nové AirPods. Na rozdiel od iPadu Pro nemáme k dispozícii spoľahlivé informácie, ktoré by podporovali tieto produkty, a preto požadujeme, aby sme tieto tvrdenia brali so štipkou soli.

Varianty Apple iPad Pro 2021

IPad Pro sa tradične dodáva v dvoch veľkostiach displeja – 11-palcovom a 12,9-palcovom, a na tejto prednej strane sa neočakávajú väčšie zmeny. Očakáva sa tiež, že iPad Pro 2021 bude v rovnakých veľkostiach, no tentokrát by sme mohli očakávať menšie rámčeky okolo displeja. Viac o tom podrobne poviem v časti o dizajne nižšie.

Začnime s hlavnými zmenami, ktoré možno od nového iPadu Pro očakávať.

Mini LED displej na iPade Pro 2021

Očakáva sa, že iPad Pro 2021 bude obsahovať vylepšenia vo viacerých oblastiach a displej je jednou z nich. Viacero zdrojov informovalo, že pripravovaný iPad Pro bude vybavený novou technológiou zobrazovania . Na rozdiel od predchádzajúcich modelov, ktoré sa dodávajú s displejmi Liquid Retina, ktoré sú zvyčajne LCD, bude iPad Pro 2021 obsahovať Mini LED displej .

Analytik spoločnosti Apple, Ming-Chi Kuo, nedávno poznamenal, že Mini LED displeje pre 12,9-palcový iPad Pro sa začnú sériovo vyrábať „od polovice do konca apríla [2021]“. Agentúra Bloomberg to potvrdila v správe a zároveň potvrdila, že nový displej získa iba väčší model z týchto dvoch – teda 12,9-palcový iPad Pro 2021 – a starší 11-palcový iPad Pro.

Mini LED je celý rad LCD panelov, v ktorých – ako áno, uhádli ste správne – sa ako zdroj podsvietenia používajú miniatúrne LED diódy (s veľkosťou v rozmedzí 100 – 200 μm). Tieto miniatúrne LED diódy majú oveľa menšiu veľkosť ako tie, ktoré sa zvyčajne používajú na napájanie LCD s LED podsvietením. Vďaka svojej menšej veľkosti Mini LED panel využíva tisíce týchto Mini LED.

Ako by ste čakali, veľký počet a malá veľkosť týchto Mini LED diód umožňuje lepší kontrast a presnejšie miestne stmievanie ako tradičné panely s LED podsvietením. To znamená lepší jas a vyšší kontrastný pomer ako u predchádzajúcich technológií. Je to asi to najlepšie, čo od LCD môžete očakávať – ​​oveľa bližšie k OLED, ale stále nie tak dobré. Nevýhodou tohto displeja je, že môže spôsobiť, že bude iPad Pro hrubší ako predchádzajúce modely.

Napriek tomu, že televízory s technológiou Mini LED boli prvýkrát predstavené na výstave CES 2020, stále sú pomerne nové. Jeho novinka znamená, že Apple – a teda aj používatelia – budú možno musieť za displeje nového iPadu Pro platiť vyššiu cenu. Spoločnosť Apple má v súčasnosti iba dvoch dodávateľov – Epistar a Sanan Optoelectronics – pre Mini LED displeje. Môžeme očakávať, že viac výrobcov prijme túto technológiu pre menšie obrazovky vrátane tých, ktoré sa používajú pre smartphony.

Táto technológia zobrazovania nemohla byť lepším hráčom v tomto odbore ako Apple. Okrem iPadu Pro má Apple v úmysle používať Mini LED aj pre budúce MacBooky, ktoré majú doraziť neskôr v tomto roku. V nasledujúcich rokoch sa ho môžeme dočkať aj na iných modeloch a telefónoch iPad.

Procesor

Spoločnosť Apple uviedla na trh sériu iPhone 12 minulý rok a poháňal ich vlastný čip A14 Bionic. A14 Bionic je 5nm SoC so 6-jadrovým CPU, 4-jadrovým GPU a 16-jadrovým NPU. Rovnakým čipom otriasol aj iPad Air 4. generácie, ktorý bol uvedený na trh len pár dní po sérii iPhone 12. Aj keď je A14 Bionic nepochybne zatiaľ najvýkonnejším čipom spoločnosti Apple, spoločnosť by mohla skutočne predstaviť extrémnejšiu verziu čipsetu a nazvať ju A14X Bionic. Odkazy na čip Apple A14X Bionic si všimol 9to5Mac v zdrojovom kóde iOS 14.5 beta.

Čipset Apple A14 Bionic

Spoločnosť Apple nevydala čip A13X s iPadom Pro 2020. Namiesto toho pridal (v skutočnosti neprinášané) jedno ďalšie jadro do GPU na A12X a premenoval ho na A12Z. Model A14X Bionic by mohol oproti predchádzajúcej generácii iPadu Pro priniesť výrazné zlepšenie výkonu. Údajný čip A14X Bionic od spoločnosti Apple, ktorý je určený na napájanie modelov iPad Pro 2021, je v skutočnosti založený na vlastnej čipovej súprave M1 založenej na ARM, ktorá poháňa modely MacBook Air Mac Mini z roku 2020 a niektoré z 13 ”modelov MacBook Pro z minulého roka. To znamená, že A14X Bionic môže byť rovnako výkonný ako čip M1, a to potvrdil aj Mark Gurmanz agentúry Bloomberg .

Okrem zlepšenia výkonu sa dá od A14X Bionic tiež očakávať, že prinesie 5G konektivitu k celulárnym variantom iPadu Pro – rovnako ako A14 Bionic k sérii iPhone 12.

Nové funkcie

Popri vylepšenom displeji a lepšom procesore sa očakáva, že Apple nahradí aj štandardný port USB Type-C podporujúci technológiu Thunderbolt. Počítače Apple vrátane MacBook Pro, MacBook Air a Mac Mini majú od roku 2016 porty Thunderbolt 3.

Thunderbolt je otvorený a viacúčelový štandard pre prenos dát a energie vyvinutý spoločnosťou Intel. Umožňuje úložné zariadenia ako SSD, externé monitory podporované DisplayPort a periférne zariadenia PCIe, ako sú externé grafické karty alebo sieťové konektory, cez port USB Type-C. Thunderbolt 3 podporuje prenosové rýchlosti až 40 Gb / s, teda štvornásobok prenosových rýchlostí portu USB 3.1.

Pôvodná správa agentúry Bloomberg nešpecifikuje, či sa dá očakávať, že iPad Pro bude obsahovať USB-C porty, ktoré podporujú Thunderbolt 3 alebo novší štandard Thunderbolt 4 . Uvidíme, keď sa nový iPad Pro skutočne spustí.

Dizajn

Aj keď žiadne výslovné úniky nevystavujú modely iPad Pro 2021 v tlačových verziách alebo iných nápadných formách, sada 3D CAD renderov odhaľuje, že iPad Pro môže s malými zmenami vyzerať podobne ako predchádzajúce modely. Začiatkom tohto roka zdieľalo 91Mobiles CAD renderov iPad Pro, od ktorých sa nazýva „dôveryhodný zdroj“. Tieto zobrazenia odhaľujú 12,9-palcový iPad Pro, ktorý sa tento rok bude vyznačovať rovnakým dizajnom ako model 2020, s identickým štvorcovým nárazom fotoaparátu s duálnymi fotoaparátmi a snímačom LiDAR, tlačidlom napájania na hornej strane a snímačmi Face ID nad displejom. Umiestnenie reproduktorov, port USB typu C, nabíjací pásik Apple Pencil a magnetické kolíky zostávajú rovnaké

Údajné vykreslenia naznačujú, že iPad Pro 2021 by mohol obsahovať tenšie rámčeky obrazovky. Apple navyše v roku 2020 prešiel na Face ID na iPade Pro a rozlúčil sa so snímačom odtlačkov prstov, alias Touch ID, ktorý bol predtým zabudovaný v tlačidle napájania. Očakáva sa, že tento rok bude pokračovať aj napriek problémom, ktoré majú používatelia s Face ID kvôli maskám. Aj keď sa hovorí o iPhone 13, ktorý je vybavený ultrazvukovým snímačom odtlačkov prstov pod displejom, ktorý by to zmiernil, o iPade Pro z roku 2021 nič také nepočujeme.

Príslušenstvo pre iPad Pro 2021

Apple sa tiež údajne chystá vydať vylepšené verzie svojho príslušenstva pre iPad, ktoré sa spárujú s novými modelmi iPad Pro. Medzi ne patrí nová Apple Pencil a vylepšená klávesnica Magic Keyboard. Okrem týchto dvoch sa zdá, že s novým iPadom Pro nebude predstavené žiadne ďalšie príslušenstv

Nová ceruzka

Apple Pencil je kľúčovým doplnkom pre používateľov iPadu a môže sa skutočne hodiť pri anotácii dokumentov alebo vytváraní náčrtov a ilustrácií. Podľa úniku pána • Bieleho by teraz nová Apple Pencil mohla prísť s lesklým povrchom so zdanlivo dlhšou špičkou. Lesklý povrch môže byť pre mnohých používateľov, ktorí si skutočne kupujú rukávy, kontraintuitívne, aby zlepšili priľnavosť súčasnej ceruzky. Nemôžeme povedať, aký legitímny je tento únik, ale budeme vedieť, kedy sa iPad Pro spustí.

Patent, ktorý si minulý rok všimol MacRumors, tiež naznačuje, že Apple Pencil môže obsahovať vzorkovanie farieb. To znamená, že sa môžete dotknúť hrotu ceruzky na ľubovoľnom fyzickom objekte a zistiť jeho farbu, ktorú použije v akejkoľvek aplikácii nainštalovanej na iPade. Je však potrebné poznamenať, že spoločnosti často získavajú patenty, aby sa pripravili na prípadné budúce patentové boje, ale tieto patenty sa môžu, ale nemusia prejaviť vo vývoji funkčného produktu. Preto navrhujeme zvážiť túto povesť iba so štipkou soli.

Nové puzdro Magic Keyboard

Spolu s novou ceruzkou Apple mohol Apple pracovať aj na novom puzdre Magic Keyboard, ktoré bolo jedným z najvyhľadávanejších doplnkov pre iPad Pro. Tvrdí sa, že nástavec na klávesnicu ponúka hmatovú silu, ktorá je veľmi podobná modelom MacBooku 2020. V roku 2020 spoločnosť Apple obnovila klávesy v štýle nožníc, aby nahradila neslávne známe motýľové klávesy na MacBookoch 2020. Táto klávesnica sa označuje rovnakým menom ako príslušenstvo pre iPad.

Rovnako tak je zážitok s trackpadom na príslušenstve Magic Keyboard porovnateľný s MacBookmi. Vďaka tomu sa iPad cíti veľmi podobne ako notebook, pričom si zachováva použiteľnosť tabletu, keď používatelia klávesnicu nechcú.

Obrázky z patentovej prihlášky spoločnosti Apple na ďalšie puzdro Magic Keyboard, s láskavým dovolením: Patient Apple

V januári 2021 podala spoločnosť Apple v Hongkongu patent na patentovaný patent spoločnosti Apple na inovované puzdro Magic Keyboard. Táto správa obsahuje skutočné obrázky iPadu Pro (ktorý môže, ale nemusí byť modelom 2021) pripevneného na klávesnici Magic Keyboard, vďaka čomu je o niečo vierohodnejšie ako správy iba s dizajnovými schémami. Zatiaľ čo sa dizajn zdá byť rovnaký ako Magic Keyboard prvej generácie, nový patent bol údajne podaný v sekciách pre fotografie a / alebo zvukové záznamové zariadenia. Môže to znamenať, že nová klávesnica môže obsahovať reproduktory, mikrofón alebo oboje. Ale keďže iPad Pro už má štyri reproduktory a štyri mikrofóny , patent neznie príliš presvedčivo.

Ďalší patent, ktorý si všimol aj patent spoločnosti Apple, tiež naznačuje, že klávesnica Magic Keyboard by mohla obsahovať dotykové pruhy na ľavej a pravej strane, podobne ako dotyková lišta na MacBooku Pro. To sa však zatiaľ javí ako nereálnejšie a priťahovanejšie.

V januári 2021 podala spoločnosť Apple v Hongkongu patent na patentovaný patent spoločnosti Apple na inovované puzdro Magic Keyboard. Táto správa obsahuje skutočné obrázky iPadu Pro (ktorý môže, ale nemusí byť modelom 2021) pripevneného na klávesnici Magic Keyboard, vďaka čomu je o niečo vierohodnejšie ako správy iba s dizajnovými schémami. Zatiaľ čo sa dizajn zdá byť rovnaký ako Magic Keyboard prvej generácie, nový patent bol údajne podaný v sekciách pre fotografie a / alebo zvukové záznamové zariadenia. Môže to znamenať, že nová klávesnica môže obsahovať reproduktory, mikrofón alebo oboje. Ale keďže iPad Pro už má štyri reproduktory a štyri mikrofóny , patent neznie príliš presvedčivo.

Ďalší patent, ktorý si všimol aj patent spoločnosti Apple, tiež naznačuje, že klávesnica Magic Keyboard by mohla obsahovať dotykové pruhy na ľavej a pravej strane, podobne ako dotyková lišta na MacBooku Pro. To sa však zatiaľ javí ako nereálnejšie a priťahovanejšie.

Apple iPad Pro: Očakávania týkajúce sa cien

Nie sú k dispozícii nijaké informácie o tom, za čo by si mohol iPad Pro cenu, ale môžeme načrtnúť niektoré očakávania založené na cenách predchádzajúcich modelov. 11-palcový iPad Pro 2020 začínal na 799 dolároch, zatiaľ čo 12,9-palcový model bol k dispozícii za začiatočnú cenu 999 dolárov za 128 GB úložisko. Tieto ceny platili pre modely s Wi-Fi ako jedinou možnosťou pripojenia a za pripojenie LTE ste museli k tejto cene pripočítať 150 dolárov.

Tentokrát sa od iPadu Pro očakávajú niektoré zásadné zmeny, ktoré by sa mohli prejaviť zvýšením ceny. Najskôr by nový iPad Pro mohol teraz obsahovať pripojenie 5G, rovnako ako séria iPhone 12. Potom bude mať nový a výkonnejší čip A14X Bionic debut na týchto iPadoch a globálny nedostatok čipsetov to spotrebiteľom iba zhorší. A konečne, Mini LED displeje majú obmedzených dodávateľov, zatiaľ čo samotná technológia je nová, čo by tiež mohlo znamenať vyššie ceny pre Apple iPad Pro.

Navrhujeme, aby ste sa pripravili na vyššie ceny iPad Pro ako v minulom roku.

Tento priestor budeme neustále aktualizovať, aby sme pridali ďalšie informácie o iPad Pro 2020.