Galaxy Fold od Samsungu sa možno bude predávať až po Note 10

Samsung údajne popiera fámy o júlovom vydaní Galaxy Fold

Spoločnosť Samsung údajne môže zmeškať júlové vydanie odloženého smartfónu Galaxy Fold. Hovorí tak oficiálny predstaviteľ spoločnosti, prostredníctvom anglicky hovoriaceho kórejského denníka The Korea Herald. Zdanlivo tak popiera fámy zo začiatku júna, že spoločnosť zvažuje júlové vydanie.

„Ak tento mesiac spustíme takúto mediálnu udalosť, mali by sme už teraz niečo robiť,“ povedal úradník spoločnosti Samsung. „Od aprílového oneskorenia nič nepokročilo.

Ak je tomu tak, najskorší dátum vydania pre Fold môže prísť niekedy v auguste. Môže sa tiež stať, že Samsung vtedy odloží oznámenie, aby Fold spustil popri pripravovanom Galaxy Note 10. Za predpokladu, že spoločnosť nemá strach, že dva telefóny s veľkým displejom by si mohli navzájom narušiť predaje.

Obrázok dvoch smartfónov Galaxy Fold usporiadaných do tvaru motýľa.
Dva “Foldy” nad sebou vytvárajú motýľa.

Galaxy Fold bol pôvodne plánovaný na vydanie 26. apríla. Spoločnosť Samsung však odložila zariadenie na neurčito po tom, čo sa objavili problémy s viacerými recenzovanými jednotkami. Odvtedy AT&T, Best Buy a aj samotný Samsung zrušili predpredaj pre tento skladací telefón.

Sleduj Mobil-Plus.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame.

Spoluzakladateľ DJ Koh v máji sľúbil, že „nebudeme príliš meškať“, pokiaľ ide o načasovanie vydania. Zástupcovia spoločnosti Samsung sa opakovane vyjadrovali, že nový dátum vydania telefónu oznámia „v najbližších týždňoch“.

Aktuálne:

V pondelok, 1. júla vedúci pre mobily od Samsungu, DJ Koh, priznal, že Galaxy Fold, ktorého cena sa odhaduje na 1799 EUR bol unáhlene pustený do predaja.

“Bolo to ponižujúce. Pretlačil som ho von skôr, ako bol pripravený. Priznávam, že som na skladacom telefóne niečo prehliadol, no sme v priebehu obnovy.”

Koh tak informoval novinárov na stretnutí v Souli. I keď Samsung čoskoro začne výrobu, zdroj pre informačný portál Bloomberg poznamenal, že by sme nemali čakať, že upravený Fold s novým vzhľadom uvidíme na udalosti Samsung Unpacked 7. augusta. Tam Samsung odhalí svoj nový Galaxy Note.

Viac o vydaní Galaxy Note 10 sa môžete dočítať v našom ďalšom článku.

Oneskoril sa aj Huawei

Spoločnosť Samsung však nie je jedinou telefónnou spoločnosťou, ktorá má problémy so skladacími telefónmi: Huawei dnes oznámil, že odloží spustenie vlastného skladacieho zariadenia Mate X na jún až september, aby umožnil jeho ďalšie testovanie. Spoločnosť Huawei Technologies Co Ltd sa tak pripravuje na 40% až 60% pokles v medzinárodných objednávkach smartfónov. Informoval o tom novinový portál Bloomberg v nedeľu.

Obrázok skladacieho prístroja Huawei Mate X ohnutého na polovicu.
Skladací Mate X od spoločnosti Huawei

Čínska technologická spoločnosť zvažuje možnosti, ktoré zahŕňajú stiahnutie najnovšieho modelu svojho smartfónu Honor 20 zo zahraničného trhu. Čínsky technologický gigant povedal CNBC a The Wall Street Journal, že robil rozsiahle testovanie, aby sa ubezpečil, že zariadenie je pripravené pre spotrebiteľov. Spoločnosť vraj podnikla „opatrný“ prístup po neúspešnom spustení skladacieho zariadenia Samsung Galaxy Fold.

“Nechceme spustiť produkt, ktorý by zničil našu povesť,” povedal hovorca spoločnosti Huawei pre CNBC.

Honor 20 sa začne predávať 21. júna v častiach Európy, vrátane Británie a Francúzska.

Obrázok nového smartfónu Huawei Honor 20 z prednej a zadnej strany v zelenej a fialovej farbe.
Nový Honor 20 od Huawei

S cieľom kompenzovať pokles v zámorí sa Huawei snaží zachytiť až polovicu čínskeho trhu so smartfónmi v roku 2019, povedal Bloomberg.

Zákaz obchodovania Spojených Štátov s Huawei

Spoločnosť Huawei bola umiestnená na tzv. Entity List v máji. Americké firmy odvtedy neboli schopné predávať ani licencovať žiadnu technológiu spoločnosti kvôli tomu, čo Washington nazýva otázkami národnej bezpečnosti. To spôsobilo pre Huawei všetky druhy problémov, najmä neschopnosť licencovať plnú verziu operačného systému Android spoločnosti Google.

Zakladateľ spoločnosti Huawei a jej výkonný riaditeľ Ren Zhengfei v tom čase povedal, že obmedzenia môžu rast spoločnosti „spomaliť, ale len mierne“.

Podobný zákaz USA na čínsky ZTE Corp minulý rok takmer ochromil obchod pre tohoto menšieho konkurenta Huawei, no bojkot bol zrušený.

Problémy spoločnosti sú zdrojom napätia medzi Washingtonom a Pekingom. Prezident Donald Trump povedal, že sťažnosti USA proti Huawei by sa mohli vyriešiť v rámci akejkoľvek obchodnej dohody.

Broadcom však minulý týždeň poslal šokovú vlnu do globálneho odvetvia výroby čipov, keď predpovedal, že napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou a zákaz Huawei by z tohtoročných tržieb vyradili 2 miliardy dolárov.

Či Mate X – ak a keď sa bude dodávať v septembri – príde s Androidom, nie je jasné. CNBC hovorí, že Mate X sa bude dodávať s Androidom, pretože telefón bol „spustený predtým, ako bol Huawei umiestnený na Zoznam entít“, ale WSJ hovorí, že nad týmto problémom sa stále diskutuje.

Prípadne sa telefón môže dodávať s vlastným mobilným operačným systémom od Huawei, ktorý už roky vyvíja. Hovorca firmy povedal CNBC, že by si radšej vybral softvér spoločnosti Google, ale dodal: „Ak sme nútení to urobiť sami, sme pripravení. Dokážeme to v nasledujúcich šiestich až deviatich mesiacoch.“

Mate X bol pôvodne odhalený vo februári a niektorí ho chválili ako najsľubnejšiu novú úrodu skladacích zariadení. Má jeden 8-palcový OLED panel, ktorý sa skladá z dvoch, 8 GB pamäte RAM, tri kamery, podporu 5G a stojí približne 2 299 EUR.

Zdroj: Reuters, The Verge, CNET