Nintendo Switch Lite, mladší brat Switchu

Nintendo v Septembri spúšťa predaj nového Switch Lite, zameraného na prenosné hranie.

Na trh prichádza nový Switch Lite, o niečo menšia a lacnejšia varianta známej konzoly od Nintenda, Switchu. Za nižšiu cenu síce získame prenosnejšiu a praktickejšiu platformu, no bez obety sa nezaobídeme. Switch Lite neponúka možnosť pripojenia na televízor, ani odpojiteľné Joy-Con ovládače ako tomu bolo u predchodcu.

“Tieto dve platformy sa navzájom budú dopĺňať a spolunažívať na konzolovom trhu.”

Povedal prezident amerického Nintenda, Doug Bowser. Switch Lite prináša niekoľko vylepšení. Je o poznanie ľahšie a na pocit pevnejšie, keďže ovládače po bokoch sú zabudované. Rozloženie tlačidiel je takmer rovnaké, ako pri Switchi až na štvorsmerný D-pad na ľavom boku, ktorý bol doteraz nešťastne nahradený štyrmi tlačidlami kvôli tvaru ovládača po odpojení.

Nintendo tvrdí, že výdrž batérie sa jemne zlepšila vďaka novému, energeticky efektívnejšiemu rozloženiu čipov a tiež absencii batérií v oboch ovládačoch. Switch Lite tiež prišiel o nepodarený stojan, ktorý sa prevrhol každých 5 minút, čo nasvedčuje mobilnejšiemu prevedeniu.

Praktické prevedenie

Switch Lite bude dostupný v niekoľkých farbách. Žltá, sivá, tyrkysová a tiež špeciálne prevedenia Pokémon Sword a Shield v svetlošedej farbe. Všetky farby majú príjemný matný povrch, ktorý sa dobre drží. A i keď je obrazovka o niečo menšia, rozlíšenie je rovnakých 720p ako má pôvodný Switch. Displej má 5,5 palca oproti 6,2 palcom u predchodcu a prišiel iba o svetelný senzor, takže jas je potrebné nastavovať ručne. Inak je vraj Lite skoro rovnaký, hlavne čo sa týka výkonu a príslušenstva.

Switch Lite v 3 farbách odfotený zhora
Farebné varianty

O menšej verzii Switchu sa už nejaký čas rozprávalo, spolu s novou, výkonnejšou verziou, ktorú Nintendo zatiaľ neodhalilo. Tá má podľa zvestí obsahovať výkonnejší procesor a pamäť. Prezident Nintenda v Amerike tvrdí, že potreba pre prenosnejší variant bola odpozorovaná zo spôsobu hrania používateľmi. Switch je vraj viac hraný v teréne ako v obývačkách na veľkej obrazovke, podobne ako Sony PSP alebo Vita.

Je to Switch?

Prítažlivejší tvar však prináša nevýhody. Z nich najvýraznejšie sú neodpojiteľné ovládače a strata doku, do ktorého bolo možné Switch zaparkovať a zapojiť do TV. Ak tiež chcete používať snímanie pohybu na chytanie príšeriek v Pokémon Let’s Go, alebo hrať iné hry, ktoré vyžadujú Joy-Con ovládače, budete si ich musieť kúpiť osobitne. Prečo vôbec Nintendo vydalo novú verziu konzoly pod názvom Switch – “prepínač”, keď sa konzola už neprepína medzi dvomi režimami? Takisto pôvodný názov stráca zmysel spolu s odpojiteľnosťou Joy-Conov.

Nintendo Switch Lite, s pokémonmi Zacian a Zamazenta na zadnom kryte
Nintendo Switch Lite, edícia Zacian a Zamazenta

Nintendo Switch Lite spúšťa predaj 20. Septembra zhruba o 100€ lacnejšie, ako pôvodný Switch. V ten istý deň vychádza nová hra Legend of Zelda: Link’s Awakening.

Rozdiely

Na záver ešte zopár technických špecifikácií s vypichnutými rozdielmi medzi Switch a Switch Lite.

FunkciaNintendo SwitchNintendo Switch Lite
Režim hraniaTV režim, prenosné hranie, hranie s odpojenými ovládačmiPrenosné hranie
Joy-con2 Joy-con ovládače
Hd Rumble vibrácie, gyroskop, IR senzor, NFC čítačka pre Amiibo
Bez Joy-con ovládačov, dajú sa pripojiť
Rozloženie tlačidiel rovnaké až na štvorsmerné tlačidlo na ľavom boku
Nemá HD Rumble, ani IR senzory
NFC čítačka pre Amiibo
Gyroskop
Wi-FiÁnoÁno
BluetoothÁno, ale nie pre headsetÁno, ale nie pre headset
Audio jack3,5m jack3,5mm jack
Pamäťová kartamicroSDmicrosD
Vstavaná pamäť32GB32GB
ReproduktorySmerujúce nahorSmerujúce nadol
Jas AutomatickýManuálny
DokDok a kábel HDMI pre TVNepodporuje dok ani HDMI
NabíjačkaV baleníV balení
LABOPodporujeNepodporuje
Rozmery102mm x 238 mm x 14 mm91 mm x 208 mm x 14 mm
Váha399 g276 g
Displej6.2″, 720p5,5″, 720p
Výdrž batérie2,5 – 6,5 h3 – 7 h
Cena299$ (USA)199$ (USA)
Dátum vydania3. Marca 201720. Septembra 2019

Zdroj: The Verge, reddit