Takto vyzerá kamera pod displejom od Oppo

Je tu zatiaľ najlepšia alternatíva výrezu v displeji na predný fotoaparát. Čoskoro ju uvidíme v predaji.

Nový Oppo tak, ako ho bolo vidno pri prezentácii.
Predstavenie nového Oppo s kamerou pod displejom

Ucho navrchu

Jedna z najkontroverznejších volieb pre dizajn, ktorá v súčasnosti rozdeľuje názory mnohých je umiestnenie predného fotoaparátu na smartfónoch. Túžba po celoplošnom prednom displeji a zároveň po možnosti vidieť na ňom seba, keď sa zostrojuje záber, priviedla výrobcov moderných telefónov ku dileme. Ako sa vysporiadať s miestom, ktoré kamera displeju uberá?

Trend vyrezaného displeja

Dá sa povedať, že trend začali iPhony s výrezom potrebným na trojrozmerný snímač, ktorý je potrebný na odomknutie pomocou tváre. Postupom času sa však malý vrúbok stal štýlom a niektoré značky ho začali kopírovať natoľko, že sa tento tvar displeja objavil aj u takých, ktoré prednú kameru neobsahovali a teda použitie výrezu v ich prípade možno ani nie je potrebné. Či už výrobcovia zvolili pásik v strede, odrezaný roh, asymetrický výrez na niektorej strane, alebo len “slzičkový” výsek vo vnútri displeja, ako je tomu u Samsungu Galaxy S10, vždy musel byť obetovaný kus zobrazovacej plochy. Niektorí používatelia boli tak odradení členitým tvarom displeja.

Sleduj Mobil-Plus.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame.

Proti vkusu žiaden dišputát a v redakcii Mobil-Plus si myslíme, že kreatívnym a zároveň funkčným riešeniam sa nemá zabraňovať. V ostatných rokoch sa dizajn našich osobných komunikátorov veľmi nevyvíjal a rozpoznať samotné značky od ostatných je väčší problém, ako tomu bolo za čias tlačidlových mobilov, kedy mal každý model osobitý dizajn a charakter.

Tlačidlový telefón Motorola Fone F3, ktorého displej navrchu rozdeľuje logo značky.
Motorola Fone F3 s logom v displeji

Zaujímavý displej s výrezom mala aj Motorola Fone, tá však používala displej so zobrazovacou technológiou podobnou tej, ktorá je v e-knihách a prvky na nej sú zobrazované pomocou monochromatických plôch tak, ako je tomu pri kalkulačkách alebo budíkoch. Výrez tu oddeľoval indikátory intenzity signálu a nabitia batérie.

OTOT V5801, ktorého výrez odrezáva obrazové prvky.
Softvérovo nezvládnutý OTOT V5801

Keďže drvivá väčšina moderných androidov s výrezom v hornej časti zobrazuje indikátory, notifikácie a malé ikonky, tieto vedľa výrezu majú dosť miesta a ani im veľmi neprekáža. Väčší problém je, keď displej chceme využiť na prezeranie fotografií či videá na celej obrazovke. Vtedy čierna plocha pôsobí ako diera v obraze. Často je tu možnosť prečnievajúce kusy displeja “namäkko” vypnúť a výrez sa zobrazením čiernej farby na displeji natiahne na celú šírku displeja tak, ako keby bol vrchný rámik hrubší.

Vyčnievajúce kusy

Huawei Honor Magic s vysúvacím spodkom, na ktorom sú selfie kamery.
Huawei Honor Magic 2 s vysúvacou prednou kamerou

Existujú však aj kreatívnejšie riešenia, ktoré zachovávajú celú plochu displeja. Druhý displej na zadnej strane, vysúvací či vyklápací fotoaparát Ponúkajú viacerí výrobcovia. Po týždňoch naznačovania a naťahovania nám čínska značka Oppo ukázala ich kameru na selfie umiestnenú pod displejom. To znamená, že kvôli kamere ani snímaču nebude nutné používať výrez displeja, ani pohyblivé časti, ktoré sú náchylné na rozbitie. A vyzerá to tak, že nesľubovali naprázdno. Táto technológia bola konečne odhalená na MWC (kongres svetu mobilov) v Šanghaji.

Asus Zenfone 6 spredu a zozadu s vyklopeným a zaklopeným fotoaparátom.
Vyklápací modul s kamerami na Asuse Zenfone 6

Nová technológia displejov

Keď je fotoaparát vypnutý, oblasť obrazovky nad ním sa správa ako obyčajný displej, aj keď kvalita obrazu v tých miestach je porovnateľne horšia. Je to kvôli technológii, ktorá bola použitá, aby mohol byť displej navrchu kamery. Kamera skrytá za displejom bola osadená zvlášť širokou clonou a veľkým snímačom, aby zabrala snímky dostatočne svetlé napriek displeju, ktorý je v ceste. Ten je zase navrhnutý tak, aby cez seba prepustil čo najviac svetla.

Prierez technológiou kamery pod displejom.
Ukážka vrstiev kamery skrytej za obrazovkou

Čo sa týka kvality urobených fotografií, nezdá sa byť úžasná. V porovnaní s bežnými stráca na rozlíšení a čistote. Ale na vývoj je čas, kým bude šošovka pridaná na telefóny v predaji. Cieľom výrobcu je, aby bola na prístrojoch používateľov v blízkej budúcnosti. A to bude iba prvá verzia, takže sa pravdepodobne môžeme tešiť na zlepšenie kvality ako krycieho displeja, tak aj fotoaparátu pod ním.

Displej v displeji

Na záver pridávame niekoľko fotografií prototypu, aby ste si pod-displejovú kameru mohli pozrieť zblízka. Rozdiel v pixeloch je zjavný hlavne pri posledných dvoch snímkach.

Zdroj: Tom’s guide, livemint, Trusted Reviews